^Na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Oficjalne czasopismo PZSzach "Mat"

Mat

 

Obóz MZSzach

Aktualności

W dniach 28-29 listopada 2015 roku w Warszawie odbył się kurs sędziowski na klasy okręgowe. W szkoleniu i egzaminie wzięło udział 17 osób, dodatkowo jedna osoba zdawała sam egzamin.

Wykłady prowadzili Paweł Flak, FA Ryszard Królikowski, Anna Nożyńska i FA Krzysztof Parol. Na kursie główny nacisk został położony na nowe przepisy gry, które obowiązują od 1 lipca 2014. Omówiono także Regulamin Klasyfikacyjny obowiązujący od 15.01.2015 r. Słuchacze byli niezwykle aktywni – zadawali wiele pytań, bardzo chętni dyskutowali na temat różnych przypadków z praktyki turniejowej oraz na temat interpretacji przepisów.

Kurs zakończył się komputerowym egzaminem składającym się z 40 pytań. Aby uzyskać II klasę sędziowską należało poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 32 pytań, aby uzyskać III klasę sędziowską – na 28 pytań.

Egzamin zaliczyło 14 osób, w tym 2 na II klasę, 1 na młodzieżową i 11 na III klasę.

Dokumenty związane z kursem:
- protokół z egzaminu;
- lista słuchaczy;
- komunikat organizacyjny.

 

Kolegium Sędziów Mazowieckiego Związku Szachowego zaprasza na kurs sędziowski na klasy okręgowe, który odbędzie się w siedzibie Polskiego Związku Szachowego w dniach 6-8.01.2017r..

Komunikat
- Lista zgłoszeń

 

15 września odbyła się Wojewódzka Sprawozdawczo - Wyborcza Konferencja Sędziów MZSzach. Skład nowego kolegium: Krzysztof Parol - przewodniczący, Agnieszka Brustman, Paweł Flak, Robert Krasiewicz. 

Protokół z obrad.

1 stycznia wchodzi korekta przepisów gry – szczegóły znajdują się na stronie Polskiego Związku Szachowego.

Główne zmiany:

- nieprawidłowe posunięcie będzie identycznie traktowane w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych – partia będzie kończona po drugim nieprawidłowym posunięciu (włączając w to posunięcia wykonane dwoma rękami oraz przełączenie zegara bez wykonania posunięcia);

- ujednolicenie we wszystkich rodzajach szachach procedury zgłaszania reklamacji opadnięcia chorągiewki przeciwnika – w szachach szybkich i błyskawicznych nie będzie wymogu, aby chorągiewka na zegarze reklamującego była uniesiona.

Kolegium Sędziów Mazowieckiego Związku Szachowego zaprasza na kurs sędziowski na klasy okręgowe, który odbędzie się w siedzibie Polskiego Związku Szachowego w dniach 24-25.03.2018r.

 

Komunikat organizacyjny Lista uczestników

 

 

Zgodnie z decyzją Konferencji Sędziów MZSzach publikujemy wytyczne dotyczące regulaminów turniejów w związku ze zmianą przepisów od 1 lipca 2014r.

Punkt 11.3.

W regulaminach sugerujemy zalecenie nie wnoszenia do strefy rozgrywek żadnych urządzeń elektronicznych do komunikacji. W przypadku braku możliwości pozostawienia urządzenia elektronicznego poza strefą rozgrywek dopuszcza się, że zawodnik może posiadać je przy sobie, ale musi być ono bezwzględnie wyłączone. Za posiadanie włączonego urządzenia elektronicznego do komunikacji zawodnik przegrywa partię. Jednak jawne łamanie zakazu wnoszenia jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego karane jest formalnym ostrzeżeniem lub inną karą zgodnie z art. 12.9.

Aneks A – szachy szybkie.

Zgodnie z punktem A5 regulamin zawodów powinien zawierać informację, czy turniej jest rozgrywany zgodnie z punktem A3 czy A4.

Zwracamy uwagę na punkt A4.b mówiący o przegranej po wykonaniu pierwszego nieprawidłowego posunięcia.

 

Aneks B – szachy błyskawiczne.

Zgodnie z punktem B5 regulamin zawodów powinien zawierać informację, czy turniej jest rozgrywany zgodnie z punktem B3 czy B4.

 

Aneks G

W regulaminie turniejów rozgrywanych według przepisów szachów klasycznych i szybkich (z szybkim finiszem) należy podać, czy aneks G będzie stosowany. 

 

Dodatkowo:

Prosimy, aby przez najbliższe miesiące informować zawodników na odprawie technicznej o zmianie przepisów gry od 1 lipca 2014.

Sugerujemy, aby na sali gry znajdowały się wydrukowane przepisy gry i przepisy turniejowe. Można także wywiesić wyciąg z przepisów gry (np. dodatek A lub B, dodatek G).

Przypominamy także o konieczności umieszczania w regulaminie informacji o dopuszczalnym spóźnieniu na partię. W przypadku braku zapisu obowiązuje „zero tolerancji”.

 

Kolegium Sędziów Mazowieckiego Związku Szachowego.

6 kwietnia 2014 w Warszawie odbyła się Wojewódzka Sprawozdawczo - Wyborcza Konferencja Sędziów Mazowieckiego Związku Szachowego. Protokół z Zebrania znajduje się tutaj.

Copyright © 2018 Mazowiecki Związek Szachowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyrigcht © 2013 Mazowiecki Związek Szachowy