^Na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Oficjalne czasopismo PZSzach "Mat"

Mat

 

Archiwum

Kolegium Sędziów Mazowieckiego Związku Szachowego zaprasza na kurs sędziowski na klasy okręgowe.

Kurs odbędzie się w dniach 30.04-3.05 przez internet..

 

W dniach 5-6 stycznia marca 2019 roku w Warszawie odbył się kurs sędziowski na klasy okręgowe. W szkoleniu i egzaminie wzięło udział 16 osób, w tym 4 sędziów, którzy uczestniczyli w kursie w celu odświeżenia wiedzy.

Wykłady prowadzili IA Agnieszka Brustman, FA Ryszard Królikowski, i IA Krzysztof Parol. Na kursie główny nacisk został położony na przepisy gry. Omówiono także Regulamin Klasyfikacyjny obowiązujący od 15.01.2015 r. Słuchacze byli niezwykle aktywni – zadawali wiele pytań, bardzo chętni dyskutowali na temat różnych przypadków z praktyki turniejowej oraz na temat interpretacji przepisów.

Kurs zakończył się komputerowym egzaminem składającym się z 35 pytań.

Egzamin zaliczyło 5 osób, w tym 3 na klasę II, 1 na III i 1 na młodzieżową.

 

18 lutego odbył się egzamin poprawkowy, do którego przystąpiło 5 osób. Szczegóły znajdują w protokole.

 

Protokół z egzaminu.

Zapraszamy na kurs sędziowski na klasy okręgowe. Kurs odbędzie się w dniach 5-6.01.2019 w Warszawie. Szczegóły znajdują się w Komunikacie organizacyjnym.

 

 

W dniach 24-25 marca 2018 roku w Warszawie odbył się kurs sędziowski na klasy okręgowe. W szkoleniu i egzaminie wzięło udział 20 osób.

 

Wykłady prowadzili IA Agnieszka Brustman, FA Ryszard Królikowski, Robert Krasiewicz i FA Krzysztof Parol. Na kursie główny nacisk został położony na przepisy gry. Omówiono także Regulamin Klasyfikacyjny obowiązujący od 15.01.2015 r. Słuchacze byli niezwykle aktywni – zadawali wiele pytań, bardzo chętni dyskutowali na temat różnych przypadków z praktyki turniejowej oraz na temat interpretacji przepisów.

 

Kurs zakończył się komputerowym egzaminem składającym się z 32 pytań.

 

Egzamin zaliczyło 12 osób, w tym 7 na klasę II i 5 na III. 23 kwietnia odbył się egzamin poprawkowy.

 

Protokół z egzaminu.

 

Kolegium Sędziów Mazowieckiego Związku Szachowego zaprasza na kurs sędziowski na klasy okręgowe, który odbędzie się w siedzibie Polskiego Związku Szachowego w dniach 24-25.03.2018r.

 

Komunikat organizacyjny Lista uczestników

 

 

1 stycznia wchodzi korekta przepisów gry – szczegóły znajdują się na stronie Polskiego Związku Szachowego.

Główne zmiany:

- nieprawidłowe posunięcie będzie identycznie traktowane w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych – partia będzie kończona po drugim nieprawidłowym posunięciu (włączając w to posunięcia wykonane dwoma rękami oraz przełączenie zegara bez wykonania posunięcia);

- ujednolicenie we wszystkich rodzajach szachach procedury zgłaszania reklamacji opadnięcia chorągiewki przeciwnika – w szachach szybkich i błyskawicznych nie będzie wymogu, aby chorągiewka na zegarze reklamującego była uniesiona.

15 września 2017 roku odbyła się Wojewódzka Sprawozdawczo - Wyborcza Konferencja Sędziów MZSzach. Skład nowego kolegium: Krzysztof Parol - przewodniczący, Agnieszka Brustman, Paweł Flak, Robert Krasiewicz. 

Protokół z obrad.

W dniach 20-21 maja 2017 roku w Warszawie odbył się kurs sędziowski na klasy okręgowe. W szkoleniu i egzaminie wzięło udział 13 osób.

Wykłady prowadzili IA Agnieszka Brustman, FA Ryszard Królikowski, i FA Krzysztof Parol. Na kursie główny nacisk został położony na nowe przepisy gry, które obowiązują od 1 lipca 2017. Omówiono także Regulamin Klasyfikacyjny obowiązujący od 15.01.2015 r. Słuchacze byli niezwykle aktywni – zadawali wiele pytań, bardzo chętni dyskutowali na temat różnych przypadków z praktyki turniejowej oraz na temat interpretacji przepisów.

Kurs zakończył się komputerowym egzaminem składającym się z około 30 pytań. Aby uzyskać III klasę i młodzieżową - należało odpowiedzieć prawidłowo na 23 pytania.

Egzamin zaliczyło 9 osób, w tym 1 na klasę młodzieżową i 8 na III .

Protokół z egzaminu.

 

1 lipca 2017 zmieniają się przepisy gry oraz przepisy turniejowe. Nowe regulaminy są dostępne na stronie Polskiego Związku Szachowego.

Wersja angielska, wraz z listą wprowadzonych zmian, znajduje się na stronie Komisji Przepisów FIDE.

Interpretacja nowych przepisów została umieszczona na stronie PZSzach.

Wesprzyj MZSzach

Obóz MZSzach

Sklep Caissa

Copyright © 2020 Mazowiecki Związek Szachowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyrigcht © 2013 Mazowiecki Związek Szachowy